Collection 2026 Product ID 150041
E-Bike Santa Cruz Heckler SL C 70 MX matte dark blue
Collection 2026 Product ID 150041
7 590.90 €
[Photos are illustrative and may not represent the actual setup of this bike model. See description below for exact specifications.]
Fast, light or powerful - choose all three together!
Thanks to the FAZUA RIDE 60 drive unit, the lightweight ebike Santa Cruz Heckler SL has plenty of power and a surprising range. There's no shortage of the renowned VPP suspension with 150mm rear travel, progressive geometry or mixed wheel combinations, making the Heckler SL a nimble and well-handling trail bike. Just with added electric support.
The Heckler SL is a trail bike with hidden superpowers. The reduced weight and natural torque delivery of the FAZUA RIDE 60 drive unit give you the feel of a classic trail bike. It just rides harder. The range is close to a full-size ebike, despite the smaller battery. The key is the lower consumption of the FAZUA system and the lower weight of the bike.
A control integrated into the frame allows you to switch between three riding modes and keep track of the battery level. The FAZUA app provides more detailed settings and information.
| Weight | approx. 19.95 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | RockShox Lyrik Base, 160 mm |
| Shock | FOX Float Rhythm, 210x55 or FOX Float Performance, 210x55 |
| Derailleur | SRAM 70 Eagle T-Type, 12spd |
| Shifters | SRAM 90 Eagle T-Type, Single Click, 12spd |
| Cranks | E13 Helix eSpec, 165 mm |
| Cassette | SRAM XS 1270 Eagle T-Type, 10-52 |
| Chain | SRAM 70 Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM DB8 |
| Brake discs | SRAM Centerline, 200mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB or Cane Creek 10 IS Integrated Headset |
| Handlebars | Burgtec Alloy Bar 35x800mm, 30mm Rise or e13 TRS Base Bar 35x800, 30mm Rise |
| Stem | OneUp Enduro stem 42 mm or e13 TRS Base Stem 40mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front hub | SRAM MTH 716, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear hub | SRAM MTH 746, 12x148, HG, 6-Bolt, 32h |
| Rims | WTB ST Tough 30 |
| Front tire | Schwalbe Albert, 29x2.5, Trail Radial Ultra Soft |
| Rear tire | Schwalbe Albert, 27.5x2.5, Trail Radial Soft |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6, S: 125 mm, M: 150 mm, L: 170 mm, XL/XXL: 200 mm |
| Saddle | SDG Bel-Air V3 Max |
| Drive | FAZUA RIDE 60, torque 60 Nm |
| Battery | FAZUA 480 Wh Integrated Battery |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike specs and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 435/432,4 | 460/457,4 | 480/477,5 | 500/497,4 | 525/522,5 |
| B - Stack (mm) | 614,9/616,8 | 624/625,8 | 633/634,9 | 651/653 | 664,5/666,5 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64,3/64 | 64,3/64 | 64,3/64 | 64,3/64 | 64,3/64 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 405 | 430 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 766,1/765,9 | 795,4/795,3 | 819,7/819,6 | 848,4/848,3 | 879,9/879,8 |
| F - BB Height (mm) | 344/340,7 | 344/340,7 | 344/340,7 | 344/340,7 | 344/340,7 |
| G - BB Drop (mm) | F:28,5/31,8 R:9,9/13,3 | F:28,5/31,8 R:9,9/13,3 | F:28,5/31,8 R:9,9/13,3 | F:28,5/31,8 R:9,9/13,3 | F:28,5/31,8 R:9,9/13,3 |
| H - Wheelbase (mm) | 1209,1/1209,7 | 1238,4/1239,1 | 1262,7/1263,4 | 1294,4/1295,1 | 1329,9/1330,5 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 443/443,8 | 443/443,8 | 443/443,8 | 446/446,8 | 450/450,7 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 100 | 110 | 120 | 140 | 155 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 569,2/579,6 | 602,7/602,9 | 620,6/621,5 | 641,8/642,7 | 669,1/670 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 76,8/76,6 | 77,1/76,9 | 77,5/77,2 | 77,7/77,5 | 77,8/77,5 |
| M - Standover Height (mm) | 720,1/716,2 | 733/728,8 | 733,4/729,3 | 731,7/731,6 | 741/738,6 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: