Collection 2025 Product ID 148062
MTB – Mountain Bike Santa Cruz Bronson C S MX translucent root beer
Collection 2025 Product ID 148062
5 417.90 €
6 373.90 €
Discount 15% off
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
A versatile machine with a fierce temperament.
Looking for a bike you can ride from morning till night? One that can handle the groomed terrain of a bike park, the wind-blown berms, the alpine trails and the trail in the woods behind the village? The Bronson is one of Santa Cruz's most popular models and feels good in the air and off-road. If you're not afraid to explore and refuse to pigeonhole your riding style, this bike will happily support you in committing any mischief.
Do you think this Bronson looks a little different? You've got a good eye, because the 2025 season brings the fifth generation of this model with even more refined geometry. By lengthening the rear structure and modifying the head angle, the rider's weight is more evenly distributed between the two wheels, resulting in more reliable traction and a more confident ride!
But what you should be most interested in is the drastically reduced anti-squat. Santa Cruz achieved this by modifying the design of the VPP™ system. They changed the position of its lower link and rear shock - down and slightly forward. The result is more traction, less kickback in the pedals, more efficient pedaling in difficult terrain and a greater sense of freedom, especially on descents. And that's what you want.
The combination of MX wheels (29" front, 27.5" rear) means even more fun and speed. The larger front wheel gives you stability and great traction, so you can enjoy every turn to the fullest. The smaller wheel at the back loves to bounce and fly through the air. Don't be afraid of it, no matter how you choose to ride. With each new generation of riders, Bronson helps redefine what mountain biking is.
| Weight | approx. 15.25 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | FOX 36 Float Performance, Grip, 160mm |
| Shock | FOX Float X Performance, 230x57.5 |
| Derailleur | SRAM GX Eagle, 12spd |
| Shifters | SRAM GX Eagle |
| Cranks | SRAM GX Eagle 148 DUB 32t |
| Cassette | SRAM XG1275 Eagle, 12spd, 10-50t |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12spd |
| Brakes | SRAM DB8 Stealth |
| Brake discs | SRAM HS2 200mm |
| Headset | Cane Creek 40 IS Integrated Headset |
| Handlebars | OneUp Aluminum Bar, 35mm Rise, 800mm |
| Stem | OneUp Stem, 42mm or Burgtec Enduro Stem, 42mm |
| Grips | Santa Cruz House Grips |
| Front hub | DT Swiss 370, 12x110, 6-Bolt, 28h |
| Rear hub | DT Swiss 370, 12x148, XD, 6-Bolt, 36t, 28 |
| Rims | Raceface AR30 |
| Front tire | Maxxis Assegai 29"x2.5", 3C, MaxxGrip, EXO+ |
| Rear tire | Maxxis Minion DHR II 27.5"x2.4", 3C MaxxTerra, EXO+ |
| Tubes | Tubeless Sealant, Reserve Fillmore Valves |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 31.6 |
| Saddle | SDG Bel-Air V3, Lux-Alloy |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike specs and the manufacturer's declared specification.]
How to register your Santa Cruz bike for a lifetime warranty
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 435/432 | 460/457 | 480/478 | 500/498 | 525/523 |
| B - Stack (mm) | 623/625 | 632/634 | 641/643 | 659/661 | 668/670 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64.2°/63.9° | 64.2°/63.9° | 64,2/63,9 | 64.2°/63.9° | 64.2°/63.9° |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 405 | 430 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 853 | 883 |
| F - BB Height (mm) | 344/341 | 344/341 | 344/341 | 344/341 | 344/341 |
| G - BB Drop (mm) | F:29/32 R:10/13 | F:29/32 R:10/13 | F:29/32 R:10/13 | F:29/32 R:10/13 | F:29/32 R:10/13 |
| H - Wheelbase (mm) | 1208 | 1240 | 1267 | 1299 | 1331 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 437 | 439 | 442 | 445 | 448 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 150 | 160 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 572 | 595 | 614 | 636 | 662 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77.6°/77.3° | 77.9°/77.6° | 78,2/77,9 | 78.3°/78° | 78.4°/78.1° |
| M - Standover Height (mm) | 721 | 723 | 725 | 727 | 731 |
| Weight (kg) | 15.25 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: