Collection 2025 Product ID 150946
E-Bike Rocky Mountain Instinct Powerplay SL Carbon 50 29" blue/blue
Collection 2025 Product ID 150946
5 353.90 €
7 648.90 €
Sale 30% off
a získej řadu výhod!
[The photos are illustrative and may not show the actual configuration of this bike model. You can find the exact specifications in the description below.]
Lighter weight, more power! Experience the playfulness of a trail bike with the power of a top-of-the-line e-bike. The new lightweight Instinct Powerplay SL is agile, fun, perfectly balanced, and ready to take you further.
At its heart is the lightweight Dyname S4 Lite drive, which weighs 30% less than the Dyname 4.0. With 700 W of power and 75 Nm of torque, it is the best in its class and is complemented by a quiet, sleek, and fully removable 480 Wh battery.
Years of development and experience have resulted in precise suspension kinematics and geometry that you can further fine-tune to your preferences using the unique RIDE-4™ system. All you need is a single Allen key to choose one of four configurations. Variability is also offered by the adjustable headset, which adjusts the reach by approximately 5 mm from its neutral setting.
Smoothlink™ suspension is efficient when pedaling, yet retains its compliance and comfort. Because Rocky Mountain has thoroughly tuned each of the many suspension parameters, their bikes provide a truly unique riding experience.
| Material | SMOOTHWALL™ Carbon |
| Drive System | Dyname S4 Lite Mountain Bike Drive | 250w Nominal Power | 700w Max Power | 75Nm | Rocky Mountain Micro Remote | Low RPM - High Efficiency class 1 eMTB System | Designed in Canada |
| Battery | 480 Wh Removable Integrated Li-Ion |
| Charger | Rocky Mountain Powerplay FAST Charger | 4A | 48V | Hido Deep Socket Connector |
| Display | Rocky Mountain Jumbotron | Drive System Customization | Battery & Assist Level | Trip | Speed | Cadence | Top Tube Integration |
| Fork | RockShox Lyrik Select 160mm | Charger RC Damper | 42mm Offset |
| Shock | Rock Shox Super Deluxe Select+ | 230 x 57.5 mm |
| Derailleur | Shimano XT Mechanical |
| Shifter | Shimano XT Mechanical |
| Cranks and Chainring | Race Face Aeffect Cinch 34T | 24mm Spindle | Crank length: 170 mm |
| Cassette | Shimano Deore 10-51T 12 speed |
| Chain | Shimano M6100 |
| Brakes | Shimano XT M8220 4 Piston | Metal Pads |
| Brake Discs | Shimano RT66 203mm |
| Headset | FSA Orbit NO.85 Reach Adjust | 0mm Cups Installed | +/- 5mm Cups Included | Sealed Stainless 36° x 45° Bearings | 30.2 mm x 41 mm x 7.1 mm Upper | 40 mm x 51.8 mm x 7.5 mm Lower | 1.5" Crown Race |
| Handlebars | Rocky Mountain AM | 780mm Width | 25mm Rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 35 Clamp |
| Stem | Rocky Mountain 35 AM | 5° Rise | All sizes = 40mm |
| Grips | ODI Elite Pro Lock On |
| Front Hub | Novatec D791SB Sealed Boost 15mm |
| Rear Hub | Novatec MTB SL Pro Boost 148mm |
| Rims | WTB KOM Trail i30 TCS 2.0 | 28H | Tubeless Set Up | Sealant Incl |
| Spokes | DT Swiss Competition 2.0/1.8/2.0 |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF 2.5 WT 3C MaxxTerra EXO+ Tubeless Ready |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.4 WT 3C MaxxTerra EXO+ Tubeless Ready |
| Seatpost | Tranz X +RAD2.0 Adjustable Dropper Post | 30mm Adjustment | Alloy I-Spec EV Lever | 30.9mm | LG = 200 mm |
| Saddle | WTB Volt Fusion Form 142 | Cromoly Rails |
| M | L | |
|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 455 | 480 |
| B - Stack (mm) | 618 | 632 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64 | 64 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 410 | 440 |
| G - BB Drop (mm) | 17 | 32 |
| H - Wheelbase (mm) | 1226 | 1272 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 436 | 450 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 125 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 598 | 626 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77 | 77 |
| M - Standover Height (mm) | 814 | 813 |
Manufacturer address:
Rocky Mountain Bicycles
9095, 25e avenue
Saint-Georges (Québec) G6A 1A1
Canada
Address of the European representative of the manufacturer:
BIKEACTION Fahrradhandelsgesellschaft mbH
Weiskircher Str. 102
63110 Rodgau
Germany
Email: service@bikeaction.de
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.