Collection 2026 Product ID 152585
E-Bike Santa Cruz Skitch CC GX AXS Flat Bar 700C gloss black
Collection 2026 Product ID 152585
7 596.90 €
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
Introducing a new agile e-bike that effortlessly weaves through the city, disappears down side streets, glides through traffic jams, and effortlessly teleports you from the hustle and bustle to the dirt roads just outside town. If you want to spend less time behind a car windshield and feel the wind in your face more often, the Santa Cruz Skitch with its lightweight and powerful Fazua drive unit is a clear incentive to hop on the saddle and leave the car at home.
Do you need to get to your destination quickly, or do you want to escape all the hustle and bustle? No problem. At a speed of 45 km/h, the Skitch has a range of over 95 km, and with 60 Nm of torque, the motor will propel you up steep hills and from a red light at the intersection. The bike is also lightweight, so maneuvering in traffic or carrying it up stairs won’t be a problem. Now there’s only one question left—is this still a bike, or a teleportation device?
| Weight | approx. 14 kg |
| Material | Carbon CC |
| Fork | RockShox Rudy Base XPLR, 40mm |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Sorting | SRAM AXS Pod Controller |
| Cranks | Praxis eTor AL, 107BCD S: 165mm, M/L: 170mm, XL/XXL: 172mm" |
| Cassette | SRAM GX 1275 Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brake Discs | SRAM Paceline, Centerlock, 160mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Handlebars | SRAM Atmos Flat Bar All Sizes: 31.8x760mm, 0mm Rise |
| Stem | SRAM Atmos Stem All Sizes: 80mm |
| Grips | ESI Chunky Grips |
| Front hub | DT Swiss 370, 12x100, Centerlock, 28h |
| Rear hub | DT Swiss 370, 12x148, XD, Centerlock, 28h |
| Rims | Easton ARC Offset 25 700c |
| Tires | Schwalbe G-One Overland, Pro EVO, 700x45c |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 27.2 S/M: 90mm Long, L/XL/XXL: 120mm |
| Saddle | WTB Silverado Medium, CroMo |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike fitment and the manufacturer's declared specification.]
How to register your Santa Cruz bike for a lifetime warranty
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 390 | 405 | 420 | 435 | 450 |
| B - Stack (mm) | 563 | 579 | 596 | 610 | 630 |
| C - Head Tube Angle (°) | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 455 | 485 | 515 | 545 | 575 |
| E- Front Center (mm) | 624 | 646 | 668 | 689 | 711 |
| F - BB Height (mm) | 279 | 281 | 281 | 283 | 283 |
| G - BB Drop (mm) | 78 | 76 | 76 | 74 | 74 |
| H - Wheelbase (mm) | 1047 | 1070 | 1092 | 1112 | 1135 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 430 | 430 | 430 | 430 | 430 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 105 | 125 | 145 | 160 | 180 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 551 | 571 | 591 | 610 | 630 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 |
| M - Standover Height (mm) | 728 | 753 | 778 | 610 | 830 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: