Collection 2026 Product ID 151421
E-Bike Santa Cruz Vala AL Deore MX gloss stormbringer purple
Collection 2026 Product ID 151421
5 392.90 €
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
The refined Vala in aluminum – quality and performance in a more affordable version for even more riders.
Santa Cruz has unveiled its top-of-the-line Vala ebike with an aluminum frame, but with the same benefits as its carbon sibling – balanced suspension, powerful drive, precise workmanship, and a lifetime warranty on the frame.
For an electric bike made of aluminum, the Vala AL is sufficiently lightweight, and at 24 kg, it is just as agile as its carbon counterpart. The frame is designed to withstand everyday trail riding as well as steep technical terrain. And because simplicity is beauty – and freedom – the aluminum frame was designed without rear flip chips. This eliminates the dilemma of how to tune the geometry, and instead you get a universal golden mean.
Santa Cruz used their previous experience with the VPP system to develop a four-pivot rear suspension with simple levering. It is predictable, increases efficiency, traction and therefore your courage to conquer increasingly difficult terrain. The Bosch Performance Line CX drivetrain system is the leader in the market and in the latest version is even quieter, lighter and more compact. The Vala e-bike drive offers 4 standard modes: Eco, Tour, eMTB and Turbo.
The system is powered by a 600 Wh battery integrated into the bottom frame tube to reduce weight, noise and volume. The power unit delivers up to 85 Nm of torque, 600 W of power and weighs just 2.8 kg.
Recent software update significantly increases torque to 100 Nm and power to 750 W!
| Weight | 24.09 kg |
| Material | Aluminum |
| Fork | RockShox Psylo Gold RC, 160mm |
| Shock | RockShox Deluxe Select, 205x60 |
| Derailleur | Shimano Deore M6100, SGS, 12spd |
| Cranks | E13 Helix eSpec, 160 mm |
| Cassette | Shimano Deore 6100, 10-51t |
| Chain | Shimano Deore 6100, 12spd |
| Brakes | Shimano Deore M6120 |
| Brake discs | Shimano RT66, 220mm/203mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Handlebars | Santa Cruz Bicycles Aluminum Bar, 35x800, 30mm Rise |
| Stem | OneUp Enduro Stem, 42 mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front hub | WTB Frequency Sport, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear hub | WTB Frequency Sport, 12x148, MicroSpline, 6-Bolt, 32h |
| Rims | WTB ST Tough 30 |
| Front Tire | Maxxis Assegai 29"x2.5", EXO+ |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHRII, 27.5"x2.5", DoubleDown |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6 |
| Saddle | WTB Silverado Medium, Steel |
| Drive | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike specs and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 433 | 458 | 478 | 498 |
| B - Stack (mm) | 625 | 634 | 643 | 656 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64,1 | 64,1 | 64,1 | 64,1 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 400 | 420 | 460 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 851 |
| F - BB Height (mm) | 342 | 342 | 342 | 342 |
| G - BB Drop (mm) | F:30 R:13 | F:30 R:13 | F:30 R:13 | F:30 R:13 |
| H - Wheelbase (mm) | 1211 | 1241 | 1270 | 1297 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 440 | 440 | 445 | 445 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 145 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 578 | 606 | 628 | 652 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 76,9 | 76,9 | 76,8 | 76,8 |
| M - Standover Height (mm) | 744 | 745 | 729 | 732 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: