Collection 2026 Product ID 148819
E-Bike Santa Cruz Vala C 70 MX gloss grey
Collection 2026 Product ID 148819
7 967.90 €
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
For riders looking for focused performance on the best tracks.
Introducing the new, finely tuned Santa Cruz Vala ebike, powered by the new state-of-the-art Bosch Performance Line CX system.
The Vala offers concentrated performance and an exceptional trail riding experience thanks to sophisticated suspension, MX wheel configuration (the best choice in the confidence/control/fun ratio) and typically precise carbon frame craftsmanship. Design mastery in practice.
The basis of the Vala is the traditionally durable and lightweight carbon frame with sophisticated geometry that can withstand the demands of even the toughest bikers. It also helps compensate for the added weight of the battery and gives more freedom for different rear structure lengths. The frame is covered by a lifetime warranty.
Santa Cruz has used its previous experience with the VPP system to develop a new rear shock with a simple one piece link. The Bosch Performance Line CX drivetrain is market-leading and in its latest version is even quieter, lighter and more compact. The Vala electric bike drive offers 4 standard modes: Eco, Tour, eMTB and turbo.
The system is powered by a 600 Wh battery integrated into the bottom frame tube to reduce weight, noise and volume. The power unit delivers up to 85 Nm of torque, 600 W of power and weighs just 2.8 kg.
Recent software update significantly increases torque to 100 Nm and power to 750 W!
Want to know more? We present Vala in even more detail on our blog.
| Weight | 22.29 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | RockShox Zeb Base, 160mm |
| Shock | FOX Float X Performance, 205x60 |
| Derailleur | SRAM 70 Eagle T-Type, 12spd |
| Shifter | SRAM 90 Eagle T-Type, Single Click, 12spd |
| Cranks | E13 Helix eSpec, 160mm |
| Cassette | SRAM XS 1270 Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM 70 Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM DB8 |
| Brake discs | SRAM Centerline, 220/200 mm |
| Headset | Cane Creek 10 IS Integrated Headset |
| Handlebars | Burgtec Alloy Bar or e13 TRS Base Bar |
| Stem | OneUp Enduro Stem, 42mm or e13 TRS Base Stem, 40mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front hub | SRAM MTH 716, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear hub | SRAM MTH 746, 12x148, HG, 6-Bolt, 32h |
| Rims | Reserve 30|HD AL |
| Front tire | Maxxis Assegai 29"x2.5", 3C MaxxGrip, EXO+ |
| Rear tire | Maxxis Minion DHRII 27.5x2.5, 3C MaxxTerra DoubleDown |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6 |
| Saddle | SDG Bel-Air V3 Max |
| Drive | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike specs and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 435/432 | 450/456 | 480/477 | 500/497 | 525/522 |
| B - Stack (mm) | 623/625 | 632/635 | 641/643 | 655/657 | 668/670 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 400 | 420 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 851 | 883 |
| F - BB Height (mm) | 344/340 | 344/340 | 344/340 | 344/340 | 344/340 |
| G - BB Drop (mm) | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 |
| H - Wheelbase (mm) | 1210 | 1240 | 1268 | 1297 | 1333 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 439 | 440 | 443 | 446 | 450 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 145 | 160 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 573 | 601 | 622 | 645 | 673 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 |
| M - Standover Height (mm) | 741 | 735 | 734 | 734 | 728 |
| Weight (kg) | 22.37 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: