Collection 2026 Product ID 151081
E-Bike Santa Cruz Vala C GX AXS MX gloss day green
Collection 2026 Product ID 151081
9 959.90 €
a získej řadu výhod!
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
For riders looking for focused performance on the best tracks.
Introducing the new, finely tuned Santa Cruz Vala ebike, powered by the new state-of-the-art Bosch Performance Line CX system.
The Vala offers concentrated performance and an exceptional trail riding experience thanks to sophisticated suspension, MX wheel configuration (the best choice in the confidence/control/fun ratio) and typically precise carbon frame craftsmanship. Design mastery in practice.
The basis of the Vala is the traditionally durable and lightweight carbon frame with sophisticated geometry that can withstand the demands of even the toughest bikers. It also helps compensate for the added weight of the battery and gives more freedom for different rear structure lengths. The frame is covered by a lifetime warranty.
Santa Cruz has used its previous experience with the VPP system to develop a new rear shock with a simple one piece link. The Bosch Performance Line CX drivetrain is market-leading and in its latest version is even quieter, lighter and more compact. The Vala electric bike drive offers 4 standard modes: Eco, Tour, eMTB and turbo.
The system is powered by a 600 Wh battery integrated into the bottom frame tube to reduce weight, noise and volume. The power unit delivers up to 85 Nm of torque, 600 W of power and weighs just 2.8 kg.
Recent software update significantly increases torque to 100 Nm and power to 750 W!
Want to know more? We present Vala in even more detail on our blog.
| Weight | 22.37 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | FOX 38 Float Performance Elite, Grip X2, 160mm |
| Shock | FOX Float X Performance Elite, 205x60 |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Shifters | SRAM AXS Pod Bridge |
| Cranks | SRAM GX Eagle Cranks, 160 mm |
| Cassette | SRAM GX Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM Maven Bronze Stealth |
| Brake Discs | SRAM HS2 200mm |
| Headset | Cane Creek 50 IS Integrated Headset |
| Handlebars | OneUp Aluminum Bar, 35mm Rise, 800mm |
| Stem | OneUp Stem, 42mm or Burgtec Enduro Stem, 42mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front hub | E13 SL, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear hub | E13 SL E-Spec, 12x148, XD, 6-Bolt, 32h |
| Rims | Raceface ARC 30 HD |
| Front Tire | Schwalbe Magic Mary, 29x2.5, Trail Radial Ultra Soft |
| Rear Tire | Schwalbe Magic Mary, 27.5x2.5, Gravity Radial Soft |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 31.6 |
| Saddle | SDG Bel-Air V3, Max Lux-Alloy Atmos |
| Drive | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike specs and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 435/432 | 450/456 | 480/477 | 500/497 | 525/522 |
| B - Stack (mm) | 623/625 | 632/635 | 641/643 | 655/657 | 668/670 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 400 | 420 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 851 | 883 |
| F - BB Height (mm) | 344/340 | 344/340 | 344/340 | 344/340 | 344/340 |
| G - BB Drop (mm) | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 |
| H - Wheelbase (mm) | 1210 | 1240 | 1268 | 1297 | 1333 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 439 | 440 | 443 | 446 | 450 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 145 | 160 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 573 | 601 | 622 | 645 | 673 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 |
| M - Standover Height (mm) | 741 | 735 | 734 | 734 | 728 |
| Weight (kg) | 22.37 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.