Collection 2025 Product ID 147999
E-Bike Santa Cruz Vala C R MX gloss grey
Collection 2025 Product ID 147999
6 796.90 €
7 996.90 €
Discount 15% off
Price history
Lowest price in the last 30 days before the discount was applied: 7 996.90 €
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
For riders looking for focused performance on the best tracks.
Introducing the new, finely tuned Santa Cruz Vala ebike, powered by the new state-of-the-art Bosch Performance Line CX system.
The Vala offers concentrated performance and an exceptional trail riding experience thanks to sophisticated suspension, MX wheel configuration (the best choice in the confidence/control/fun ratio) and typically precise carbon frame craftsmanship. Design mastery in practice.
The basis of the Vala is the traditionally durable and lightweight carbon frame with sophisticated geometry that can withstand the demands of even the toughest bikers. It also helps compensate for the added weight of the battery and gives more freedom for different rear structure lengths. The frame is covered by a lifetime warranty.
Santa Cruz has used its previous experience with the VPP system to develop a new rear shock with a simple one piece link. The Bosch Performance Line CX drivetrain is market-leading and in its latest version is even quieter, lighter and more compact. The Vala electric bike drive offers 4 standard modes: Eco, Tour, eMTB and turbo.
The system is powered by a 600 Wh battery integrated into the bottom frame tube to reduce weight, noise and volume. The power unit delivers up to 85 Nm of torque, 600 W of power and weighs just 2.8 kg.
Recent software update significantly increases torque to 100 Nm and power to 750 W!
Want to know more? We present Vala in even more detail on our blog.
| Weight | 22,45 kg |
| Material | Carbon CC |
| Fork | RockShox Zeb Base, 160mm |
| Shock | FOX Float X Performance, 205x60 |
| Derailleur | SRAM NX Eagle, 12spd |
| Shifters | SRAM NX |
| Cranks | E13 Helix eSpec, 160mm |
| Cassette | SRAM PG1230, 12spd, 11-50t |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12spd |
| Brakes | SRAM DB8 Stealth |
| Brake Discs | Avid Centerline 220mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB or Cane Creek 10 IS Integrated Headset |
| Handlebars | e13 TRS Base (M-XXL - 800mm, 35mm Rise) |
| Stem | e13 Base, 40mm or RaceFace Chester, 40mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front Hub | SRAM MTH 716, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear Hub | SRAM MTH 746, 12x148, HG, 6-Bolt, 32h |
| Rims | Reserve 30|HD AL |
| Front Tire | Schwalbe Magic Mary, 29x2.5, Trail Radial Ultra Soft |
| Rear Tire | Schwalbe Magic Mary, 27.5x2.5, Gravity Radial Soft |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6 (S - 125mm, M - 170mm, L/XL/XXL - 200mm) |
| Saddle | SDG Bel-Air V3, Max Steel |
| Drive | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600 Wh |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual wheel fitment and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 435/432 | 450/456 | 480/477 | 500/497 | 525/522 |
| B - Stack (mm) | 623/625 | 632/635 | 641/643 | 655/657 | 668/670 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 | 64,2/63,9 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 400 | 420 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 851 | 883 |
| F - BB Height (mm) | 344/340 | 344/340 | 344/340 | 344/340 | 344/340 |
| G - BB Drop (mm) | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 | F:28/32 R:11/15 |
| H - Wheelbase (mm) | 1210 | 1240 | 1268 | 1297 | 1333 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 439 | 440 | 443 | 446 | 450 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 145 | 160 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 573 | 601 | 622 | 645 | 673 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 | 77,5/77,2 |
| M - Standover Height (mm) | 741 | 735 | 734 | 734 | 728 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: