Collection 2025 Product ID 148028
MTB – Mountain Bike Santa Cruz Hightower C GX AXS 29" gloss day green
Collection 2025 Product ID 148028
6 433.90 €
7 569.90 €
Discount 15% off
a získej řadu výhod!
[Photos are illustrative and may not represent the actual setup of this bike model. See description below for exact specifications.]
You can take the redesigned Hightower anywhere, anytime. The balanced ratio of fork, wheel size and bold character make it a modern MTB as it should be. This versatile machine can handle local trails, single tracks, alpine lines or bike parks with ease.
The Hightower is equipped with the latest version of the VPP rear suspension, which combines more than sufficient travel and exceptional pedalling efficiency. Travel has been increased even further in this generation and the new design has allowed the lower pivot to be positioned even lower, optimising anti-squat and ensuring even more powerful rear damping, a smoother ride and more traction.The 29" wheels add speed and confidence, the proportional geometry will ensure the same riding experience for riders of all sizes.
| Weight | 14.73 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | Fox 36 Float Performance Elite, Grip X2, 160mm |
| Shock | FOX Float X Performance Elite, 230x57.5 |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Shifters | SRAM AXS Pod Bridge |
| Cranks | SRAM GX Eagle DUB T-Type Crankset, 32t |
| Cassette | SRAM GX Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM Maven Bronze Stealth |
| Brake Discs | SRAM HS2 180mm |
| Headset | Cane Creek 40 IS Integrated Headset |
| Handlebars | Santa Cruz 35 Carbon Bar, 800mm |
| Stem | OneUp Stem, 42mm OR Burgtec Enduro Stem, 42mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front Hub | DT Swiss 370, 12x110, 6-Bolt, 28h |
| Rear Hub | DT Swiss 370, 12x148, XD, 6-Bolt, 36t, 28h |
| Rims | Reserve 30|SL AL 6069 OR Raceface ARC 30 |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF 29"x2.5"WT, 3C MaxxGrip, EXO |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 29"x2.4", 3C MaxxTerra, EXO+ |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 31.6 |
| Saddle | SDG Bel-Air V3, Lux-Alloy Atmos |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 435/432 | 460/457 | 480/477 | 500/497 | 525/522 |
| B - Stack (mm) | 623/625 | 632/634 | 641/643 | 659/661 | 668/670 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64.2°/63.9° | 64.2°/63.9° | 64,2/63,9 | 64.2°/63.9° | 64.2°/63.9° |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 405 | 430 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 853 | 883 |
| F - BB Height (mm) | 344/341 | 344/341 | 344/341 | 344/341 | 344/341 |
| G - BB Drop (mm) | F:29/32 R:29/32 | F:29/32 R:29/32 | 29/32 | F:29/32 R:29/32 | F:29/32 R:29/32 |
| H - Wheelbase (mm) | 1206 | 1237 | 1264 | 1296 | 1328 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 434 | 436 | 439 | 442 | 445 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 150 | 160 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 572 | 595 | 614 | 636 | 662 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77.6°/77.3° | 77.9°/77.6° | 78,2/77,9 | 78.3°/78° | 78.4/°78.1° |
| M - Standover Height (mm) | 721 | 731 | 725 | 727 | 731 |
| Weight (kg) | 14.73 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.