Collection 2026 Product ID 150602
E-Bike Santa Cruz Vala AL 70 MX gloss lunar grey
Collection 2026 Product ID 150602
6 396.90 €
[Photos are for illustrative purposes only and may not reflect the actual configuration of this bike model. Please see the description below for exact specifications.]
The refined Vala in aluminum – quality and performance in a more affordable version for even more riders.
The Santa Cruz brand has introduced its top-of-the-line Vala ebike in an aluminum frame design, but with the same benefits as its carbon sibling - balanced suspension, powerful drive unit, precise workmanship, and a lifetime frame warranty.
For an e-bike, and made of aluminum, the Vala AL maintains a reasonable lightness, and at 24 kg it is just as agile as the carbon one. The frame is designed to withstand everyday trail riding, but also steep technical terrain. And because there is beauty in simplicity - and freedom too, the aluminum frame was designed without rear flip chips. This eliminates the dilemma of how to tune the geometry, and instead you get a universal golden mean served up.
Santa Cruz has used its previous experience with the VPP system to develop a new rear shock with a simple one piece link. The Bosch Performance Line CX drivetrain is market-leading and in its latest version is even quieter, lighter and more compact. The Vala electric bike drive offers 4 standard modes: Eco, Tour, eMTB and turbo.
The system is powered by a 600 Wh battery integrated into the bottom frame tube to reduce weight, noise and volume. The power unit delivers up to 85 Nm of torque, 600 W of power and weighs just 2.8 kg.
Recent software update significantly increases torque to 100 Nm and power to 750 W!
| Weight | 24.35 kg |
| Material | Aluminum |
| Fork | RockShox Zeb Base, 160mm |
| Shock | RockShox Super Deluxe Base, 205x60 |
| Derailleur | SRAM 70 Eagle T-Type, 12spd |
| Shifters | SRAM 70 Eagle T-Type, 12spd |
| Cranks | E13 Helix eSpec, 160mm |
| Cassette | SRAM XS 1270 Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM 70 Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM DB8 |
| Brake Discs | SRAM Centerline, 220/200 mm |
| Headset | FSA IS-2/47/42 ACB |
| Handlebars | Burgtec Alloy Bar or e13 TRS Base Bar or Santa Cruz Bicycles Aluminum Bar |
| Stem | OneUp Enduro Stem, 42mm or e13 TRS Base Stem, 40mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Front Hub | SRAM MTH 716, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear Hub | SRAM MTH 746, 12x148, HG, 6-Bolt, 32h |
| Rims | Reserve 30|HD AL |
| Front Tire | Maxxis Assegai 29"x2.5", 3C MaxxGrip, EXO+ |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHRII, 27.5"x2.5", DoubleDown |
| Seatpost | SDG Tellis Dropper, 31.6 |
| Saddle | SDG Bel-Air V3 Max or WTB Silverado Medium, Steel |
| Drive | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual bike specs and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 433 | 458 | 478 | 498 |
| B - Stack (mm) | 625 | 634 | 643 | 656 |
| C - Head Tube Angle (°) | 64,1 | 64,1 | 64,1 | 64,1 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 400 | 420 | 460 |
| E- Front Center (mm) | 771 | 800 | 825 | 851 |
| F - BB Height (mm) | 342 | 342 | 342 | 342 |
| G - BB Drop (mm) | F:30 R:13 | F:30 R:13 | F:30 R:13 | F:30 R:13 |
| H - Wheelbase (mm) | 1211 | 1241 | 1270 | 1297 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 440 | 440 | 445 | 445 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 110 | 120 | 130 | 145 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 578 | 606 | 628 | 652 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 76,9 | 76,9 | 76,8 | 76,8 |
| M - Standover Height (mm) | 744 | 745 | 729 | 732 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: