Collection 2025 Product ID 146144
MTB – Mountain Bike Santa Cruz Megatower C GX AXS 29" matte black
Collection 2025 Product ID 146144
6 603.90 €
7 768.90 €
Discount 15% off
a získej řadu výhod!
[Photos are illustrative and may not represent the actual setup of this bike model. See description below for exact specifications.]
Big wheels, significant travel and a durable carbon frame. If you're into fast and aggressive downhill, you won't find a safer, more refined bike than the Santa Cruz Megatower. With a relatively steep seat tube angle, it gives you ideal uphill pedaling conditions, and the improved geometry ensures the same starting conditions for every frame size. Plus, you can personalise it with the Flip chip, which offers low/high settings to give you the suspension you want.
The special VPP rear suspension system increases the efficiency of every pedal stroke you take and, together with the 165mm rear travel, gives you a great feeling of control. You can even bump the travel up to 170mm if you get a 65mm body length shock. Santa Cruz has thought of everything, and even with all that equipment you don't have to worry about not being able to fit a water bottle on your bike.
Another handy new feature is the Glovebox built right into the downtube. Inside, you'll find handy sleeves for safely storing tools, spare tubes and other essentials you can't imagine riding without.
| Weight | approx. 15.91 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | RockShox Zeb Select+, 170mm |
| Shock | RockShox Super Deluxe Select+, 230x62.5 |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Shifters | SRAM AXS Pod Bridge |
| Cranks | SRAM GX Eagle DUB T-Type Crankset, 32t |
| Cassette | SRAM GX Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM Code Bronze Stealth |
| Brake Discs | SRAM HS2 200mm |
| Headset | Cane Creek 40 IS Integrated Headset |
| Handlebars | Santa Cruz 35 Carbon Bar, 800mm |
| Stem | Burgtec Enduro MK3, 42mm |
| Grips | Santa Cruz House Grips |
| Front hub | DT Swiss 370, 12x110, 6-Bolt, 28h |
| Rear hub | DT Swiss 370, 12x148, XD, 6-Bolt, 36t, 32h |
| Front rim | Raceface ARC 30 |
| Rear rim | Raceface ARC 30 |
| Front tire | Maxxis Assegai 29"x2.5", 3C, MaxxGrip, EXO+ |
| Rear tire | Maxxis Minion DHR II 29"x2.4", 3C MaxxTerra, Double Down |
| Seatpost | RockShox Reverb Stealth |
| Saddle | WTB Silverado Medium, CroMo |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 430/427 | 455/452 | 475/472 | 495/492 | 520/517 |
| B - Stack (mm) | 616/618 | 625/627 | 638/640 | 656/658 | 670/672 |
| C - Head Tube Angle (°) | 63.8°/63.5° | 63,8/63,5 | 63,8/63,5 | 63.8°/63.5° | 63.8°/63.5° |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 405 | 430 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 770 | 799 | 826 | 855 | 886 |
| F - BB Height (mm) | 346/342.5 | 346/342,5 | 346/342,5 | 346/342.5 | 346/342.5 |
| G - BB Drop (mm) | 26.5/30 | 26,5/30 | 26,5/30 | 26.5/30 | 26.5/30 |
| H - Wheelbase (mm) | 1206 | 1236/1237 | 1266 | 1298 | 1333/1334 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 436/437 | 437/438 | 440/441 | 443/444 | 447/448 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 90 | 100 | 115 | 135 | 150 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 570 | 594/595 | 613 | 637/638 | 666/667 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77.24°/77.0° | 77,42/77,2 | 77,8/77,5 | 77.8°/77.5° | 77.8°/77.5° |
| M - Standover Height (mm) | 709/705 | 716/712 | 723/718 | 722/717 | 724/720 |
| Weight (kg) | 15.91 | 15.91 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.