Collection 2025 Product ID 148017
MTB – Mountain Bike Santa Cruz Nomad C GX AXS MX gloss stormbringer purple
Collection 2025 Product ID 148017
6 610.90 €
7 777.90 €
Discount 15% off
Price history
Lowest price in the last 30 days before the discount was applied: 7 777.90 €
[Photos are illustrative and may not represent the actual setup of this bike model. See description below for exact specifications.]
Do you want to beat the mountain trails, or do you want to ride one lap after another in the bike park? What you need is a Nomad. This bike won't shy away from the start line of the race of your wildest dreams. In short, it's ready to go anytime, anywhere. The only thing it's missing is you.
170mm of travel is just the right ingredient for steep descents, where the Nomad especially shines. With a 29" wheel in the front and 27.5" in the rear, you get perfect traction and stability along with easy maneuverability in tight turns. A more aggressive head tube angle gives you a great downhill experience, while the seatpost angle allows for a more upright position for comfortable uphill pedaling.
The VPP™ suspension delivers a balance between pedaling efficiency and performance on bumps. The Nomad excels at shock absorption, so you'll feel more confident in challenging sections. But because it's still efficient at pedaling, it doesn't find climbing the highest trails as much of a struggle as other bikes.
| Weight | 15.67 kg |
| Material | Carbon C |
| Fork | FOX 38 Float Performance Elite, Grip X2, 170mm or RockShox Zeb Select+, 170mm |
| Shock | Fox Float X Performance Elite, 230x65 |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Shifters | SRAM AXS Pod Bridge |
| Cranks | SRAM GX Eagle DUB T-Type Crankset, 32t |
| Cassette | SRAM GX Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Brakes | SRAM Maven Bronze Stealth |
| Brake discs | SRAM HS2 200mm |
| Headset | Cane Creek 40 IS Integrated Headset |
| Handlebars | Santa Cruz 35 Carbon Bar, 800mm |
| Stem | Burgtec Enduro MK3, 42mm |
| Grips | Santa Cruz Bicycle House Grips |
| Front hub | DT Swiss 370, 15x110, 6-Bolt, 28h |
| Rear hub | DT Swiss 370, 12x148, XD, 6-Bolt, 36t, 32h |
| Rims | Raceface ARC 30 HD |
| Front tire | Maxxis Assegai 29"x2.5", 3C MaxxGrip, EXO+ |
| Rear tire | Maxxis Minion DHR II 27.5"x2.4", 3C MaxxTerra, Double Down |
| Tube | Tubeless Sealant |
| Seatpost | OneUp Dropper Post, 31.6 |
| Saddle | SDG Bel-Air V3, Lux-Alloy Atmos |
[We reserve the right to change components due to differences between the actual wheel specs and the manufacturer's declared specification.]
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Reach (mm) | 430/427 | 455/452 | 475/472 | 495/492 | 520/517 |
| B - Stack (mm) | 616/618 | 625/627 | 638/640 | 656/658 | 670/672 |
| C - Head Tube Angle (°) | 63.8/63.5 | 63.8/63.5 | 63.8/63.5 | 63.8/63.5 | 63.8/63.5 |
| D - Seat Tube Lenght (mm) | 380 | 405 | 430 | 460 | 500 |
| E- Front Center (mm) | 770 | 799 | 826 | 855 | 886 |
| F - BB Height (mm) | 346/343 | 346/343 | 346/343 | 346/343 | 346/343 |
| G - BB Drop (mm) | F:27/30 R:8/11 | F:27/30 R:8/11 | F:27/30 R:8/11 | F:27/30 R:8/11 | F:27/30 R:8/11 |
| H - Wheelbase (mm) | 1209 | 1239/1240 | 1269/1270 | 1301/1302 | 1336/1337 |
| I - Chainstay Lenght (mm) | 439/440 | 440/441 | 443/444 | 446/447 | 450/451 |
| J - Head Tube Lenght (mm) | 90 | 100 | 115 | 135 | 150 |
| K - Top Tube Lenght (mm) | 570/571 | 594/594 | 612/613 | 637/638 | 666/667 |
| L - Seat Tube Angle (°) | 77.2/77 | 77.4/77.2 | 77.9/77.6 | 77.8/77.5 | 77.7/77.5 |
| M - Standover Height (mm) | 709/705 | 594 | 723/719 | 722/717 | 725/720 |
Manufacturer address:
Santa Cruz Bicycles, LLC
2841 Mission Street, Santa Cruz,
California 95060
USA
Address of the European representative of the manufacturer:
Pon.BikePerformance GmbH
AlteWaggonfabrik,Hauptstraße17&19
55120Mainz,Germany
You may return or exchange the goods within 14 days of delivery without giving any reason.
The ZEZULA Club is a loyalty program for customers of the SNOWBOARD ZEZULA shop. Every customer who registers automatically becomes a member of the ZEZULA Club and can shop for cheaper prices and enjoy exclusive club benefits: